TRÉNOVÁNÍ TAK TROCHU JINAK - NAHRADÍ STROJE LIDI?
TRÉNOVÁNÍ    TAK     TROCHU    JINAK    -    NAHRADÍ    STROJE     LIDI?
autor : Martin Holecek

Tréninkový partner, který se neunaví a bez diskuzí se Vám přizpůsobí.

Je mnoho sportů, kde patří stroje už dlouhou dobu neodmyslitelně k tréninku. Ať už posilovací stroje, běžecké pásy a mnohé další. Ale v těchto případech se jedné o sporty individuální, kdy při tréninku nepotebujete sparingpartnera, ale co ty, kde se bez něho neobejdete? Nebo snad ano?

Čím dál víc se začínají objevovat zařízení, který problém tréninkového partnera vyřeší. A tyto zařízení jsou čím dál dokonalejší, kvalitnější, s velkým množstvím funkcí a s možností trénink i kvalitně vyhodnocovat a data ukládat pro pozdější anylýzu.

A mnoho z těchto strojů lze používat nejen při tréninku profesionálním, ale čím dál dokonalejší a hlavně cenově dostupné modifikace se začínají uplatňovat a vyrábět i pro rekreační, domácí použití.

Jistě, zahrát si s kamarádem, porazit reálného protivníka, je vždy lepší, se strojem si po zápase na pivo nezajdete, nepopovídáte si, ale stroj se neunaví a bude dělat přesně to, na co ho nastavíte. Přesto – se strojem si nikdy pořádný zápas nezahrajete, je většinou konstruován tak, aby na vás střílel míčky a vy se je naučil vracet, přijímat, případně chytat (např.v případě stroje střílícího puky pro trénink hokejových brankářů).

Navíc se stroje stále více zdokonalují, stroje dostupné před několika lety (jako jedny z prvních např. stroj vystřelující tenisové míčky) dnes už umí na vás míček vystřelit s požadovanou rychlostí, frekvencí vystřelování, dokonce lze nastavit směr a rotace míčků (např. trenažéry na stolní tenis).

Takže čistě teoreticky byste si měli vystačit sami, ale přece jen, ten pocit zahrát si s někým, porazit ho nebo se třeba i rozčilovat při zkaženém míčku nebo při porážce a po zápase si chvilku posedět a pokecat, ten pocit vám stroj nedopřeje…